Historie

V letošním roce se chystá již druhý ročník akce EKODEN.

První ročník se konal dne 5. 9. 2009 a těšil se vysoké návštěvnosti. Více než 3000 návštěvníků sledovalo zajímavé přednášky týkající se ekologické problematiky. Dověděli se tak řadu užitečných informací o ekologické jízdě, domech ze slámy či o biofóliích, které je možné dále zužitkovat v podobě kompostu.

Na palubě lodi NADĚJE mezitím řádili piráti. Především ty nejmenší návštěvníky zajali a ověřovali si jejich znalosti v třídění odpadů. Děti zde uplatnily své znalosti z oblasti ekologie a rovněž změřily síly při ekologickém přesunu na koloběžkách. V zahradě se o zpestření postarali tanečníci TK Rokaso, Black and White, a hudební produkci rozproudily skupiny Svatý Pluk, Fčeličky, Golden Storm a spousta dalších. O veškerém dění, probíhajících soutěžích a celé řadě atrakcí informovalo v pravidelných vstupech rádio Zlín.

Nezapomnělo se ani na program pro malé děti. Ty si užily spoustu zábavy při stavění s Bořkem stavitelem či při sledování asi hodinového divadelního představení.

Zatímco se děti bavily, rodiče si rozšiřovali znalosti o kompostování, recyklaci pneumatik, solárních systémech, zpracování a třídění odpadů, o jeho dalším využití a získali řadu zajímavých informací o novém modelu Škody Auto řady green line, který nabízí úspornou a ekologickou jízdu.

Mezi nejatraktivnější zážitky patřila ukázka hašení vraků dobrovolnými hasiči města Kunovice a pro odvážné byla připravena vyhlídka do okolí z jejich plošiny.

Tímto dnem započala pomoc Uherskohradišťské nemocnici, na kterou dobrovolným vstupným přispívali návštěvníci ochozu majáku ŠROTÍK a odměnou za to jim byl nádherný výhled po blízkém okolí i vzdálených kopcích.

To, že i nepotřebné se může proměnit v potřebné, dokazuje náš kovokoutek, který byl rozšířen o další exemplář. Dva nadaní kováři po celý den tvořili z nepotřebného kovového odpadu žirafu, která získala jméno „Gréta“, a stala se obdivovanou součástí areálu.

Akce byla velmi zdařilá, smysluplná, a všem, kteří se na pořádání této akce podíleli svým partnerstvím, materiálním darem, účinkováním nebo jakoukoliv jinou pomocí, patří obrovský dík.